Současnost

Školní zemědělský podnik Žabčice je organizační součástí Mendelovy univerzity v Brně. Jeho základním posláním je zabezpečení účelové činnosti pro univerzitu. Účelová činnost podniku je realizována ve spolupráci zejména s Agronomickou fakultouZahradnickou fakultou. Zahrnuje praktickou výuku a praxe studentů, zabezpečení vědeckovýzkumných aktivit studentů při řešení jejich závěrečných prací, ale i výzkumnou, vývojovou, demonstrační a poradenskou činnost akademických pracovníků univerzity. Podnik je také pravidelně využíván Veterinární a farmaceutickou univerzitou v Brně pro praktickou výuku jejích studentů. Rostoucí význam má podnik i pro zajištění praktické výuky pro některé střední odborné školy a učiliště jihomoravského regionu. Pro naplňování svého hlavního poslání vytváří ŠZP Žabčice podmínky v provozech rostlinné, živočišné i speciální výroby. Další významnou činností ŠZP Žabčice je jeho činnost doplňková, tj. klasická zemědělská výroba.

Školní zemědělský podnik Žabčice je ojedinělým zemědělským subjektem v České republice, který naplňuje své poslání nepřetržitě už víc než 80 let – vznikl v letech 1922-1925. ŠZP Žabčice je v současné době tvořen dvěma místně odloučenými pracovišti: pracoviště Žabčice a pracoviště Lednice. Ve své současné podobě vznikl relativně nedávno – 1. ledna 2001, kdy byly sloučeny oba, do té doby samostatné školní podniky ŠZP Žabčice a ŠZP Lednice v jeden vysokoškolský statek – Školní zemědělský podnik Žabčice, sestávající ze dvou pracovišť: Žabčice a Lednice.

Rakousko-Uhersko

V době Rakousko-Uherské monarchie byl velkostatek Žabčice, na jehož území se nachází dnešní pracoviště Žabčice, součástí panství Židlochovice, patřícího arcivévodovi Bedřichovi Habsburskému. Už v té době činila jeho výměra asi 600 ha. Po vzniku Československé republiky připadl velkostatek do vlastnictví státu. V roce 1922 byl tehdejší velkostatek Žabčice odevzdán k účelům využívání Vysokou školou zemědělskou v Brně. Vládním nařízením v roce 1928 byl statek Žabčice prohlášen samostatným státním podnikem svěřeným Vysoké škole zemědělské v Brně. Vysokoškolský statek Žabčice poté prošel dalšími organizačními změnami, v jejichž rámci se postupně změnil až na Školní zemědělský podnik Žabčice, který se stal koncem 90. let organizační součástí MZLU v Brně. Svoji samostatnou činnost ukončil ŠZP Žabčice 31. 12. 2000 sloučením se ŠZP Lednice.

Pobočka Lednice

Školní zemědělský podnik Lednice, jehož pokračovatelem je dnešní pracoviště Lednice, vznikl v návaznosti na formování studijního oboru zahradnictví, později Zahradnické fakulty MZLU. Ministerstvo školství, věd a umění ČSR v roce 1951 převzalo od Národní kulturní komise zámek Lednice. Z objektů patřících k zámku předalo s platností od 1951 do správy Vysoké školy zemědělské v Brně park, skleníky a polní hospodářství s budovami, živým a mrtvým inventářem. V roce 1953 se školního statku bývalé Střední technické školy zahradnické v Lednici přičlenil ke Školnímu závodu VŠZ v Lednici. Součástí přičleněného školního statku byly též pozemky a nemovitosti darované koncem devatenáctého století majiteli lichtensteinského valtického panství jimi založené zahradnické škole v Lednici. Podobně jako vysokoškolský statek Žabčice, prošel i statek Lednice v následném období dalšími organizačními změnami, v jejichž rámci se postupně změnil až na Školní zemědělský podnik Lednice, který se stal koncem 90. let organizační součástí MZLU v Brně. Svoji samostatnou činnost ukončil ŠZP Lednice 31. 12. 2000 sloučením se ŠZP Žabčice.